EN
Rezervasyon
+90 216 217 37 77
Kapat
Kapat
Rezervasyon
+90 216 217 37 77

Lokasyon

#
Şile Hakkında

İstanbul’un en sevimli ilçelerinden biri olan Şile, Marmara Bölgesi’nin kuzeydoğusunda, 60 km uzunluğundaki Karadeniz kıyı şeridi ile şehrin yaz turizmi açısından gözbebeği olmuş yerlerinden. Kendine has dokusu, doğal noktaları ve yakınındaki gezip görülecek yerleri ile sadece şehirden kaçılacak bir nokta değil, aynı zamanda uzun süreli tatil arayışında olanların da adresi olmuş bir destinasyon Şile.

Şile ve çevresindeki yerleşimlerin Cilalı Taş Devri’ne kadar uzandığı biliniyor. Kefken ile Bulgaristan sınırı arasındaki Karadeniz sahil kesiminde yapılan çalışmalarda, Paleolitik çağa ait yerleşim yerleri saptandı. Buluntu yerleri, buzul sonrası dönemde, yani yaklaşık M.Ö. 12000 ile 6000 arasında Karadeniz kıyı şeridi üzerinde önemli bir nüfus yoğunluğunun olduğunu gösteriyor.

Şile, antik çağda iki defa istilaya uğramış. Birinci istila, eski Yunanlıların Pers seferinden geri dönüşlerinde komutanları Xenophon tarafından; ikincisi ise kıyı şeridini takip ederek ilerleyen Roma komutanı Lucullus tarafından gerçekleştirildi. Roma döneminin izlerini Şile'de görmek mümkün. Doğu Roma İmparatoru Diokletianus zamanında, İnkese, Sofular gibi mağaralar, ilk Hristiyanlar için doğal korunaklar olmuş. Selçuklu Türkleri’nin 1090 senesinde Şile'yi ele geçirmesi, bölgenin Haçlı istilasına uğraması ve ardından Yıldırım Bayezid ile bölgenin Osmanlı topraklarına katılmasıyla Şile ve çevresi, birçok kültüre ev sahipliği yapmış.

Şile Feneri
İstanbul Boğazı ile Karadeniz'e hizmet veren fener, Türkiye'nin en büyük, dünyanın ikinci büyük aktif feneri. Yapımı 1859 yılında tamamlanan fener, deniz seviyesinden 60 metre yükseklikteki kayalıklar üzerinde kule şeklinde inşa edilmiş.
Şile kaleleri
Şile’de dört tane kale bulunuyor. Şile Kalesi, Sarıkavak Kalesi, Kalealtı Kalesi ve Kalem Kalesi. Bunların hepsi Bizans döneminde inşa edilmiş. Özellikle Ocaklı Adası üzerine kurulu Şile Kalesi, iyi korunmuş kulesi ve sarnıcı ile görülmeye değer.
Şile Mağaraları
Şile ilçesinde doğal yolla oluşmuş 30 mağara var. Bunların bir kısmı ziyaret edilebilecek durumda. Sofular Mağarası, lOO metre uzunluğunda 17 metre yüksekliğinde, Roma dönemine ait yatay ve kuru bir mağara. Meşrutiyet Mağarası ve Yarığı ve Şile Deniz Mağaraları sık ziyaret edilen turistik alanlardan.
#
#
Kumbaba Tepesi

Şile’nin merkezindeki Kumbaba Tepesi, romatizmal hastalıkların doğal yollarla tedavi edildiği kumluk bir tepe. 60 rakımlı kırmızı - turuncu renkli, demir/bakır alaşımlı ve radyonktriteli kumları olan tepenin zirvesinde Kumbaba'nın mezarı vardır.

Yapılan araştırmalarda Bizanslılar tarafından Güneş Hamamı olarak kullanılmış, saray gemileriyle yaz aylarında buraya gelerek güneş banyosu alırlarmış. Burayı, ismi meçhul olduğu için ‘Kumbaba’ olarak anılan bir kimyager keşfetmiş ve Şile Kumluğu’nun tedavi için uygun olduğunu saptamış. O zamandan günümüze, buradaki doğal yapı birçok hastanın tedavisinde kullanılmakta...

Ağlayan Kaya
Ağlayan Kaya, Şile Feneri'nin 600 metre gerisindeki konumuyla taşlar arasından çıkan bir su kaynağı. Akış biçimi ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetildiği ve kayalıklardan gelen ağlama sesine benzer rüzgarlı uğultu nedeniyle bu adı almış. Kayalıklarla denizin buluştuğu mekân, vahşi manzarasıyla büyülüyor.
Şile köyleri

Köyleri ormanlarla kaplı olan Şile’nin en meşhur köyleri Ağva, Kabakoz, Kerpe, Kumcağız gibi sahil kenarındakiler.

Ağva’nın ilerisindeki Saklı Göl ve Gelin Kayası çeşitli efsanelere konu olmuş; irili ufaklı nehirlerin olduğu bir destinasyon. Özellikle doğa gezileri ve fotoğrafçılığa ilgi duyanların uğrak noktası.

Onbir Göller Vadisi
Hacıllı Köyü yakınlarındaki Değirmendere Vadisi takip edildiğinde birinci göle ulaşılıyor. Vadinin devamında büyüklü küçüklü göllere rastlanıyor.
#